Pavlini u Crikvenici
cijena: 0,00 kn Pavlini u Crikvenici Vladimir Uremović O djelatnosti crikveničkih pavlina Godina izdanja: 2002..
ISBN: 953-97308-2-1
Izdavači: Adamić i Ustanova u kulturi Dr. Ivan Kostrenčić
Uvez: meki
Jezik: hrvatski
Broj stranica: 126

Čitanje ove knjige pruža znatno više od onog što naslov obećava. Naime, osim povijesti prisutnosti znamenitog crkvenog reda u Crikvenici, autor nas u uvodnim poglavljima upoznaje s povijesnom i zemljopisnom cjelinom Vinodola od pretpovijesti, preko antičkog razdoblja, do doseljenja Hrvata i formiranja frankopanske državine.

Predživot današnje Crikvenice pratimo od rimskog trgovišta na nekadašnjem ušću Dubračine, do formiranja zametka današnjeg naselja u srednjem vijeku. Posebna se pažnja poklanja crkvenim prilikama. Izlažu se vijesti iz povijesnih vrela koja spominju crkve-prethodnice danas župnoj a nekad samostanskoj crkvi Uznesenja Marijina. U poglavljima o općoj povijesti redovništva i povijesti pavlina, s naglašavanjem hrvatskih prilika, pisac nas priprema za središnju temu.

Detaljnije je, uz pomoć raspoložive literature i vrela, obrađena pavlinska graditeljska, kiparska i slikarska baština, preostala nakon ukinuća crikveničkog samostana. Posebna je pažnja posvećena Pavlu Riedlu, udomaćenom pavlinskom majstoru. On u drugoj polovici XVIII. stoljeća, boraveći niz desetljeća u Istarsko-vinodolskoj pavlinskoj provinciji, našim krajevima ostavlja bogat opus monumentalnih drvorezbarenih oltara. Autor je sažimajući dostignuća raznovrsnih struka mjesnoj publici omogućio i pregledni uvid u rezultate dosadašnjih istraživanja. Osvrćući se na usmenu i pisanu tradiciju, danas zaboravljene ili nepravedno zapostavljene rukopise i stariju literaturu Uremovićeva sinteza nudi direktne poticaje za provedbu novih znanstvenih istraživanja. Vrlo je korisna povijesna kronologija Crikvenice koja, osobito u svom novovjekovnom dijelu, pruža niz dosad nepoznatih podataka.

Marijan Bradanović (izvod iz pogovora)

Vladimir Uremović je rođen 1924. godine u Crikvenici. Medicinski je fakultet završio u Zagrebu i zaposlio se u Riječkoj bolnici na Klinici za ženske bolesti i porodiljstvo. Nakon završenog magisterija i doktorata postaje predavač na Medicinskom fakultetu u Rijeci na dodiplomskim i postdiplomskim studijima te predstojnik Klinike. Tijekom svojeg aktivnog djelovanja publicirao je preko 150 znanstvenih i stručnih radova u zemlji i inozemstvu te nekoliko stručnih knjiga. Ova knjiga o crikveničkim pavlinima rezultat je dugogodišnjeg bavljenja poviješću Crikvenice i crikveničkog kraja.